X

Mavi İspirto

Mavi İspirto Nedir
Ne İşe Yarar?

Etil alkol, adlı halk dilinde verilen ismidir. Piyasada renkli ve saf olmak üzere iki türlü bulunur. Mavi renkli olanı saf değildir ve yakıt olarak kullanılır. Buna Mavi ispirto deniyor ve daha ucuzdur. Saf ispirto ise % 96,6 alkol ve geri kalanı sudur. Tıpta, temizlenmede kullanılır. Evler de temizlik işlerinde ve yakıt olarak kullanılan etil alkol, metil alkol ve renklendirici içeren sıvı. Türkçe’ye batıdan gelen ispirto (italyanca spirito) kelimesinin aslı latince spiritus (can, ruh, hayatın özü) kelimesinden gelmektedir. İspirto mavi mor renklerinde olabilir
İspirto, ingilizce’de “denaturated alcohol” olarak adlandırılan yanıcı ve zehirli bir maddedir. Oda sıcaklığında sıvı olarak bulunur.
İspirto, etil alkolün içecek olarak ve gıdalarda kullanılmamasını sağlamak için içine metil alkol katılarak üretilir. Tehlikesinden dolayı tanınması için renklendirilmiştir. Bu sayede, içkilerden ve gıda alkolünden yüksek vergi alınırken ispirtonun vergisi düşük tutulabilmiştir. Başka bir deyişle, ispirto içerek vergi kaçırmaya çalışmanın sonucu kör olmak ya da ölmek olarak gerçekleşmektedir.

İçildiğin de karaciğerde formaldehite ve dolayısıyla formik aside dönüşerek zehirler.

Toplam Okunma : 5.963
Mavi İspirtoMavi İspirtoMavi İspirtoMavi İspirtoMavi İspirto
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız